CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AAAAA



Game 1
Northfield (MN) (bye)
     
 Game 33
Century (Rochester, MN) 14
Northfield (MN) 12
    
Game 2
Century (Rochester, MN) 7
Mayo (Rochester, MN) 6
     
  Game 49
Owatonna (MN) 37
Century (Rochester, MN) 0
   
Game 3
Austin (MN) 47
Marshall [John] (Rochester, MN) 12
     
 Game 34
Owatonna (MN) 55
Austin (MN) 34
    
Game 4
Owatonna (MN) (bye)
     
   Quarterfinals
Game 57
Owatonna (MN) 59
Mahtomedi (MN) 34
  
Game 5
Mahtomedi (MN) (bye)
     
 Game 35
Mahtomedi (MN) 42
Washburn (Minneapolis, MN) 21
    
Game 6
Washburn (Minneapolis, MN) 22
St. Paul Central (St. Paul, MN) 12
     
  Game 50
Mahtomedi (MN) 14
Tartan (Oakdale, MN) 0
   
Game 7
Tartan (Oakdale, MN) 26
North (North St. Paul, MN) 9
     
 Game 36
Tartan (Oakdale, MN) 21
Highland Park (St. Paul, MN) 7
    
Game 8
Highland Park (St. Paul, MN) (bye)
     
    Semifinals
Game 61
Brainerd (MN)
vs Owatonna (MN)
at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN)
Saturday, November 18th, 7:00pm
[projection: Owatonna (MN) 35-26]
 
Game 9
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) (bye)
     
 Game 37
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 23
Spring Lake Park (MN) 0
    
Game 10
Spring Lake Park (MN) 35
Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 21
     
  Game 51
St. Louis Park (MN) 13
Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 12
   
Game 11
Park Center (Brooklyn Park, MN) 17
Irondale (New Brighton, MN) 14
     
 Game 38
St. Louis Park (MN) 21
Park Center (Brooklyn Park, MN) 18
    
Game 12
St. Louis Park (MN) (bye)
     
   Game 58
Brainerd (MN) 24
St. Louis Park (MN) 7
  
Game 13
Brainerd (MN) (bye)
     
 Game 39
Brainerd (MN) 28
Bemidji (MN) 21
    
Game 14
Bemidji (MN) 26
Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 0
     
  Game 52
Brainerd (MN) 23
Alexandria (MN) 14
   
Game 15
Alexandria (MN) (bye)
     
 Game 40
Alexandria (MN) 27
Moorhead (MN) 20
    
Game 16
Moorhead (MN) (bye)
     
     Finals
Game 63
winner game 61
vs winner game 62
Saturday, November 25th, 4:00pm
Game 17
Chaska (MN) (bye)
     
 Game 41
Waconia (MN) 20
Chaska (MN) 10
    
Game 18
Waconia (MN) 31
New Prague (MN) 7
     
  Game 53
Mankato West (Mankato, MN) 24
Waconia (MN) 14
   
Game 19
Mankato West (Mankato, MN) 62
Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 35
     
 Game 42
Mankato West (Mankato, MN) 14
Chanhassen (MN) 7
    
Game 20
Chanhassen (MN) (bye)
     
   Game 59
Apple Valley (MN) 41
Mankato West (Mankato, MN) 28
  
Game 21
Apple Valley (MN) (bye)
     
 Game 43
Apple Valley (MN) 56
Hastings (MN) 13
    
Game 22
Hastings (MN) 16
Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 14
     
  Game 54
Apple Valley (MN) 42
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 7
   
Game 23
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 19
Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 0
     
 Game 44
St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 13
Park (Cottage Grove, MN) 7
    
Game 24
Park (Cottage Grove, MN) (bye)
     
    Game 62
Apple Valley (MN)
vs Elk River (MN)
at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN)
Friday, November 17th, 2:00pm
[projection: Elk River (MN) 42-31]
 
Game 25
Elk River (MN) (bye)
     
 Game 45
Elk River (MN) 63
Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 28
    
Game 26
Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 24
Osseo (MN) 12
     
  Game 55
Elk River (MN) 14
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 13
   
Game 27
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 62
Monticello (MN) 6
     
 Game 46
St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 40
Rogers (MN) 14
    
Game 28
Rogers (MN) (bye)
     
   Game 60
Elk River (MN) 66
Andover (MN) 60
  
Game 29
Andover (MN) (bye)
     
 Game 47
Andover (MN) 50
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 24
    
Game 30
Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 48
Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 26
     
  Game 56
Andover (MN) 30
St. Francis (MN) 13
   
Game 31
St. Francis (MN) 45
Duluth East (Duluth, MN) 21
     
 Game 48
St. Francis (MN) 17
Coon Rapids (MN) 0
    
Game 32
Coon Rapids (MN) (bye)
     








Game 1: Northfield (MN) has a bye
Game 2: Century (Rochester, MN) 7 Mayo (Rochester, MN) 6
Game 3: Austin (MN) 47 Marshall [John] (Rochester, MN) 12
Game 4: Owatonna (MN) has a bye
Game 5: Mahtomedi (MN) has a bye
Game 6: Washburn (Minneapolis, MN) 22 St. Paul Central (St. Paul, MN) 12
Game 7: Tartan (Oakdale, MN) 26 North (North St. Paul, MN) 9
Game 8: Highland Park (St. Paul, MN) has a bye
Game 9: Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) has a bye
Game 10: Spring Lake Park (MN) 35 Minneapolis Southwest (Minneapolis, MN) 21
Game 11: Park Center (Brooklyn Park, MN) 17 Irondale (New Brighton, MN) 14
Game 12: St. Louis Park (MN) has a bye
Game 13: Brainerd (MN) has a bye
Game 14: Bemidji (MN) 26 Sartell-St. Stephen (Sartell, MN) 0
Game 15: Alexandria (MN) has a bye
Game 16: Moorhead (MN) has a bye
Game 17: Chaska (MN) has a bye
Game 18: Waconia (MN) 31 New Prague (MN) 7
Game 19: Mankato West (Mankato, MN) 62 Jefferson [Thomas] (Bloomington, MN) 35
Game 20: Chanhassen (MN) has a bye
Game 21: Apple Valley (MN) has a bye
Game 22: Hastings (MN) 16 Sibley [Henry] (Mendota Heights, MN) 14
Game 23: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 19 Kennedy [John F.] (Bloomington, MN) 0
Game 24: Park (Cottage Grove, MN) has a bye
Game 25: Elk River (MN) has a bye
Game 26: Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 24 Osseo (MN) 12
Game 27: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 62 Monticello (MN) 6
Game 28: Rogers (MN) has a bye
Game 29: Andover (MN) has a bye
Game 30: Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 48 Cambridge-Isanti (Cambridge, MN) 26
Game 31: St. Francis (MN) 45 Duluth East (Duluth, MN) 21
Game 32: Coon Rapids (MN) has a bye




Game 33: Century (Rochester, MN) 14 Northfield (MN) 12
Game 34: Owatonna (MN) 55 Austin (MN) 34
Game 35: Mahtomedi (MN) 42 Washburn (Minneapolis, MN) 21
Game 36: Tartan (Oakdale, MN) 21 Highland Park (St. Paul, MN) 7
Game 37: Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 23 Spring Lake Park (MN) 0
Game 38: St. Louis Park (MN) 21 Park Center (Brooklyn Park, MN) 18
Game 39: Brainerd (MN) 28 Bemidji (MN) 21
Game 40: Alexandria (MN) 27 Moorhead (MN) 20
Game 41: Waconia (MN) 20 Chaska (MN) 10
Game 42: Mankato West (Mankato, MN) 14 Chanhassen (MN) 7
Game 43: Apple Valley (MN) 56 Hastings (MN) 13
Game 44: St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 13 Park (Cottage Grove, MN) 7
Game 45: Elk River (MN) 63 Sauk Rapids-Rice (Sauk Rapids, MN) 28
Game 46: St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 40 Rogers (MN) 14
Game 47: Andover (MN) 50 Chisago Lakes Area (Lindstrom, MN) 24
Game 48: St. Francis (MN) 17 Coon Rapids (MN) 0




Game 49: Owatonna (MN) 37 Century (Rochester, MN) 0
Game 50: Mahtomedi (MN) 14 Tartan (Oakdale, MN) 0
Game 51: St. Louis Park (MN) 13 Robbinsdale Cooper (New Hope, MN) 12
Game 52: Brainerd (MN) 23 Alexandria (MN) 14
Game 53: Mankato West (Mankato, MN) 24 Waconia (MN) 14
Game 54: Apple Valley (MN) 42 St. Thomas Academy (Mendota Heights, MN) 7
Game 55: Elk River (MN) 14 St. Cloud Tech (St. Cloud, MN) 13
Game 56: Andover (MN) 30 St. Francis (MN) 13




Quarterfinals
Game 57: Owatonna (MN) 59 Mahtomedi (MN) 34
Game 58: Brainerd (MN) 24 St. Louis Park (MN) 7
Game 59: Apple Valley (MN) 41 Mankato West (Mankato, MN) 28
Game 60: Elk River (MN) 66 Andover (MN) 60




Semifinals
Game 61: Brainerd (MN) vs Owatonna (MN) at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN) (Saturday, November 18th, 7:00pm)   [projection: Owatonna (MN) 35-26]
Game 62: Apple Valley (MN) vs Elk River (MN) at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN) (Friday, November 17th, 2:00pm)   [projection: Elk River (MN) 42-31]




Finals
Game 63: winner game 61 vs winner game 62 (Saturday, November 25th, 4:00pm)