CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AAA



Game 1
Lourdes (Rochester, MN) 17
La Crescent (MN) 14
     
 Game 33
Lourdes (Rochester, MN) 20
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 9
    
Game 2
Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 15
Pine Island (MN) 9
     
  Game 49
Lourdes (Rochester, MN) 35
Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 14
   
Game 3
Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 28
Stewartville (MN) 22
     
 Game 34
Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 28
Byron (MN) 21
    
Game 4
Byron (MN) 40
Dover-Eyota (Eyota, MN) 0
     
   Quarterfinals
Game 57
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 61
Lourdes (Rochester, MN) 29
  
Game 5
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) (bye)
     
 Game 35
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 61
Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 20
    
Game 6
Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 32
Roosevelt (Minneapolis, MN) 20
     
  Game 50
St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 49
Cannon Falls (MN) 12
   
Game 7
Cannon Falls (MN) 42
Lake City (MN) 20
     
 Game 36
Cannon Falls (MN) 32
Breck (Minneapolis, MN) 14
    
Game 8
Breck (Minneapolis, MN) (bye)
     
    Semifinals
Game 61
Pequot Lakes (MN)
vs St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN)
at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN)
Saturday, November 18th, 4:30pm
[projection: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 35-28]
 
Game 9
Spectrum (Elk River, MN) (bye)
     
 Game 37
Pine City (MN) 44
Spectrum (Elk River, MN) 20
    
Game 10
Pine City (MN) 20
Brooklyn Center (MN) 14
     
  Game 51
Mora (MN) 14
Pine City (MN) 0
   
Game 11
Annandale (MN) 35
Milaca (MN) 12
     
 Game 38
Mora (MN) 24
Annandale (MN) 21
    
Game 12
Mora (MN) 28
Henry [Patrick] (Minneapolis, MN) 6
     
   Game 58
Pequot Lakes (MN) 34
Mora (MN) 0
  
Game 13
Perham (MN) (bye)
     
 Game 39
Perham (MN) 43
East Grand Forks (MN) 13
    
Game 14
East Grand Forks (MN) 22
Thief River Falls (MN) 19
     
  Game 52
Pequot Lakes (MN) 56
Perham (MN) 22
   
Game 15
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 45
Park Rapids (MN) 12
     
 Game 40
Pequot Lakes (MN) 34
Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 0
    
Game 16
Pequot Lakes (MN) (bye)
     
     Finals
Game 63
winner game 61
vs winner game 62
Saturday, November 25th, 1:00pm
Game 17
Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 45
Rockford (MN) 7
     
 Game 41
Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 34
Belle Plaine (MN) 0
    
Game 18
Belle Plaine (MN) 21
Holy Family Catholic (Victoria, MN) 14
     
  Game 53
Jordan (MN) 42
Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 41
   
Game 19
Jordan (MN) 58
Norwood-Young America (MN) 6
     
 Game 42
Jordan (MN) 41
Providence Academy (Plymouth, MN) 20
    
Game 20
Providence Academy (Plymouth, MN) 34
Watertown-Mayer (Watertown, MN) 7
     
   Game 59
Jordan (MN) 20
Fairmont (MN) 13
  
Game 21
Fairmont (MN) (bye)
     
 Game 43
Fairmont (MN) 42
Luverne (MN) 19
    
Game 22
Luverne (MN) 21
Worthington (MN) 8
     
  Game 54
Fairmont (MN) 29
Jackson County Central (Jackson, MN) 21
   
Game 23
Jackson County Central (Jackson, MN) 37
St. Peter (MN) 27
     
 Game 44
Jackson County Central (Jackson, MN) 26
Tri-City United [Montgomery-Lonsdale/Le Center] (Montgomery, MN) 6
    
Game 24
Tri-City United [Montgomery-Lonsdale/Le Center] (Montgomery, MN) 43
Sibley East (Arlington, MN) 7
     
    Game 62
Jordan (MN)
vs Pierz (MN)
at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN)
Saturday, November 18th, 2:00pm
[projection: Pierz (MN) 42-24]
 
Game 25
Pierz (MN) (bye)
     
 Game 45
Pierz (MN) 41
Melrose (MN) 7
    
Game 26
Melrose (MN) 40
Litchfield (MN) 19
     
  Game 55
Pierz (MN) 40
New London-Spicer (New London, MN) 14
   
Game 27
New London-Spicer (New London, MN) 28
St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 21
     
 Game 46
New London-Spicer (New London, MN) 28
Albany (MN) 20
    
Game 28
Albany (MN) 22
Montevideo (MN) 6
     
   Game 60
Pierz (MN) 42
Proctor (MN) 13
  
Game 29
Esko (MN) (bye)
     
 Game 47
Esko (MN) 48
Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 28
    
Game 30
Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 30
Virginia (MN) 14
     
  Game 56
Proctor (MN) 24
Esko (MN) 14
   
Game 31
Two Harbors (MN) 68
International Falls (MN) 6
     
 Game 48
Proctor (MN) 20
Two Harbors (MN) 10
    
Game 32
Proctor (MN) (bye)
     








Game 1: Lourdes (Rochester, MN) 17 La Crescent (MN) 14
Game 2: Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 15 Pine Island (MN) 9
Game 3: Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 28 Stewartville (MN) 22
Game 4: Byron (MN) 40 Dover-Eyota (Eyota, MN) 0
Game 5: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) has a bye
Game 6: Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 32 Roosevelt (Minneapolis, MN) 20
Game 7: Cannon Falls (MN) 42 Lake City (MN) 20
Game 8: Breck (Minneapolis, MN) has a bye
Game 9: Spectrum (Elk River, MN) has a bye
Game 10: Pine City (MN) 20 Brooklyn Center (MN) 14
Game 11: Annandale (MN) 35 Milaca (MN) 12
Game 12: Mora (MN) 28 Henry [Patrick] (Minneapolis, MN) 6
Game 13: Perham (MN) has a bye
Game 14: East Grand Forks (MN) 22 Thief River Falls (MN) 19
Game 15: Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 45 Park Rapids (MN) 12
Game 16: Pequot Lakes (MN) has a bye
Game 17: Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 45 Rockford (MN) 7
Game 18: Belle Plaine (MN) 21 Holy Family Catholic (Victoria, MN) 14
Game 19: Jordan (MN) 58 Norwood-Young America (MN) 6
Game 20: Providence Academy (Plymouth, MN) 34 Watertown-Mayer (Watertown, MN) 7
Game 21: Fairmont (MN) has a bye
Game 22: Luverne (MN) 21 Worthington (MN) 8
Game 23: Jackson County Central (Jackson, MN) 37 St. Peter (MN) 27
Game 24: Tri-City United [Montgomery-Lonsdale/Le Center] (Montgomery, MN) 43 Sibley East (Arlington, MN) 7
Game 25: Pierz (MN) has a bye
Game 26: Melrose (MN) 40 Litchfield (MN) 19
Game 27: New London-Spicer (New London, MN) 28 St. Cloud Cathedral (St. Cloud, MN) 21
Game 28: Albany (MN) 22 Montevideo (MN) 6
Game 29: Esko (MN) has a bye
Game 30: Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 30 Virginia (MN) 14
Game 31: Two Harbors (MN) 68 International Falls (MN) 6
Game 32: Proctor (MN) has a bye




Game 33: Lourdes (Rochester, MN) 20 Zumbrota-Mazeppa (Zumbrota, MN) 9
Game 34: Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 28 Byron (MN) 21
Game 35: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 61 Edison [Thomas] (Minneapolis, MN) 20
Game 36: Cannon Falls (MN) 32 Breck (Minneapolis, MN) 14
Game 37: Pine City (MN) 44 Spectrum (Elk River, MN) 20
Game 38: Mora (MN) 24 Annandale (MN) 21
Game 39: Perham (MN) 43 East Grand Forks (MN) 13
Game 40: Pequot Lakes (MN) 34 Dilworth-Glyndon-Felton (Glyndon, MN) 0
Game 41: Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 34 Belle Plaine (MN) 0
Game 42: Jordan (MN) 41 Providence Academy (Plymouth, MN) 20
Game 43: Fairmont (MN) 42 Luverne (MN) 19
Game 44: Jackson County Central (Jackson, MN) 26 Tri-City United [Montgomery-Lonsdale/Le Center] (Montgomery, MN) 6
Game 45: Pierz (MN) 41 Melrose (MN) 7
Game 46: New London-Spicer (New London, MN) 28 Albany (MN) 20
Game 47: Esko (MN) 48 Greenway/Nashwauk-Keewatin (Coleraine, MN) 28
Game 48: Proctor (MN) 20 Two Harbors (MN) 10




Game 49: Lourdes (Rochester, MN) 35 Plainview-Elgin-Millville (Elgin, MN) 14
Game 50: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 49 Cannon Falls (MN) 12
Game 51: Mora (MN) 14 Pine City (MN) 0
Game 52: Pequot Lakes (MN) 56 Perham (MN) 22
Game 53: Jordan (MN) 42 Glencoe-Silver Lake (Glencoe, MN) 41
Game 54: Fairmont (MN) 29 Jackson County Central (Jackson, MN) 21
Game 55: Pierz (MN) 40 New London-Spicer (New London, MN) 14
Game 56: Proctor (MN) 24 Esko (MN) 14




Quarterfinals
Game 57: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 61 Lourdes (Rochester, MN) 29
Game 58: Pequot Lakes (MN) 34 Mora (MN) 0
Game 59: Jordan (MN) 20 Fairmont (MN) 13
Game 60: Pierz (MN) 42 Proctor (MN) 13




Semifinals
Game 61: Pequot Lakes (MN) vs St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN) (Saturday, November 18th, 4:30pm)   [projection: St. Croix Lutheran (West St. Paul, MN) 35-28]
Game 62: Jordan (MN) vs Pierz (MN) at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN) (Saturday, November 18th, 2:00pm)   [projection: Pierz (MN) 42-24]




Finals
Game 63: winner game 61 vs winner game 62 (Saturday, November 25th, 1:00pm)