CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota AA



Game 1
Caledonia (MN) (bye)
     
 Game 33
Caledonia (MN) 33
Chatfield (MN) 14
    
Game 2
Chatfield (MN) 27
St. Charles (MN) 14
     
  Game 49
Caledonia (MN) 35
Triton (Dodge Center, MN) 7
   
Game 3
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 43
Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 6
     
 Game 34
Triton (Dodge Center, MN) 54
Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 7
    
Game 4
Triton (Dodge Center, MN) 46
Cotter (Winona, MN) 0
     
   Quarterfinals
Game 57
Caledonia (MN) 38
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 0
  
Game 5
Minneapolis North (Minneapolis, MN) (bye)
     
 Game 35
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 16
St. Agnes (St. Paul, MN) 6
    
Game 6
St. Agnes (St. Paul, MN) 7
Rush City (MN) 6
     
  Game 50
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 44
Maple Lake (MN) 30
   
Game 7
Maple Lake (MN) 55
Humboldt (St. Paul, MN) 6
     
 Game 36
Maple Lake (MN) 48
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 0
    
Game 8
Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 20
Concordia Academy (Roseville, MN) 16
     
    Semifinals
Game 61
Caledonia (MN) 49
Paynesville (MN) 16
 
Game 9
Paynesville (MN) (bye)
     
 Game 37
Paynesville (MN) 32
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 22
    
Game 10
Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 49
Sauk Centre (MN) 22
     
  Game 51
Paynesville (MN) 36
Holdingford (MN) 7
   
Game 11
Holdingford (MN) 34
Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 13
     
 Game 38
Holdingford (MN) 21
Minnewaska Area (Glenwood, MN) 18
    
Game 12
Minnewaska Area (Glenwood, MN)
vs Benson (MN)
Wednesday, October 18th, reg
     
   Game 58
Paynesville (MN) 58
Barnesville (MN) 33
  
Game 13
Hawley (MN) (bye)
     
 Game 39
Hawley (MN) 48
Warroad (MN) 0
    
Game 14
Warroad (MN) 26
United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 20
     
  Game 52
Barnesville (MN) 29
Hawley (MN) 22
   
Game 15
Crookston (MN) 40
Bagley (MN) 18
     
 Game 40
Barnesville (MN) 48
Crookston (MN) 24
    
Game 16
Barnesville (MN) 42
Roseau (MN) 8
     
     Finals
Game 63
Pipestone (MN)
vs Caledonia (MN)
at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN)
Friday, November 24th, 1:00pm
[projection: Caledonia (MN) 40-3]
Game 17
Maple River (Mapleton, MN) (bye)
     
 Game 41
Maple River (Mapleton, MN) 34
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 14
    
Game 18
New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 36
Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 23
     
  Game 53
Blue Earth (MN) 11
Maple River (Mapleton, MN) 10
   
Game 19
Blue Earth (MN) 34
Medford (MN) 15
     
 Game 42
Blue Earth (MN) 21
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 14
    
Game 20
Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 54
Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 14
     
   Game 59
Pipestone (MN) 19
Blue Earth (MN) 12
  
Game 21
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) (bye)
     
 Game 43
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 44
Martin County West (Sherburn, MN) 14
    
Game 22
Martin County West (Sherburn, MN) 21
Windom (MN) 14
     
  Game 54
Pipestone (MN) 20
Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 17
   
Game 23
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 22
St. James (MN) 18
     
 Game 44
Pipestone (MN) 47
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 14
    
Game 24
Pipestone (MN) 66
Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 26
     
    Game 62
Pipestone (MN) 28
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 6
 
Game 25
Pillager (MN) 54
Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 7
     
 Game 45
Pillager (MN) 36
Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 0
    
Game 26
Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 34
Breckenridge (MN) 7
     
  Game 55
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 42
Pillager (MN) 38
   
Game 27
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 42
Staples-Motley (Staples, MN) 20
     
 Game 46
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 28
Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 27
    
Game 28
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 30
Osakis (MN) 13
     
   Game 60
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 41
West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 14
  
Game 29
Royalton (MN) (bye)
     
 Game 47
Royalton (MN) 24
Aitkin (MN) 6
    
Game 30
Aitkin (MN) 27
Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 22
     
  Game 56
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 29
Royalton (MN) 15
   
Game 31
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 20
Crosby-Ironton (Crosby, MN) 7
     
 Game 48
Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 48
Barnum (MN) 6
    
Game 32
Barnum (MN) 34
Mesabi East (Aurora, MN) 28
     








Game 1: Caledonia (MN) has a bye
Game 2: Chatfield (MN) 27 St. Charles (MN) 14
Game 3: Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 43 Kenyon-Wanamingo (Kenyon, MN) 6
Game 4: Triton (Dodge Center, MN) 46 Cotter (Winona, MN) 0
Game 5: Minneapolis North (Minneapolis, MN) has a bye
Game 6: St. Agnes (St. Paul, MN) 7 Rush City (MN) 6
Game 7: Maple Lake (MN) 55 Humboldt (St. Paul, MN) 6
Game 8: Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 20 Concordia Academy (Roseville, MN) 16
Game 9: Paynesville (MN) has a bye
Game 10: Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 49 Sauk Centre (MN) 22
Game 11: Holdingford (MN) 34 Atwater-Cosmos-Grove City (Grove City, MN) 13
Game 12: Minnewaska Area (Glenwood, MN) vs Benson (MN) (Wednesday, October 18th, reg)
Game 13: Hawley (MN) has a bye
Game 14: Warroad (MN) 26 United North Central co-op [Menahga/Sebeka] (Menahga, MN) 20
Game 15: Crookston (MN) 40 Bagley (MN) 18
Game 16: Barnesville (MN) 42 Roseau (MN) 8
Game 17: Maple River (Mapleton, MN) has a bye
Game 18: New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 36 Le Sueur-Henderson (Le Sueur, MN) 23
Game 19: Blue Earth (MN) 34 Medford (MN) 15
Game 20: Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 54 Lake Crystal-Wellcome Memorial (Lake Crystal, MN) 14
Game 21: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) has a bye
Game 22: Martin County West (Sherburn, MN) 21 Windom (MN) 14
Game 23: Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 22 St. James (MN) 18
Game 24: Pipestone (MN) 66 Gibbon-Fairfax-Winthrop (Winthrop, MN) 26
Game 25: Pillager (MN) 54 Long Prairie-Grey Eagle (Long Prairie, MN) 7
Game 26: Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 34 Breckenridge (MN) 7
Game 27: Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 42 Staples-Motley (Staples, MN) 20
Game 28: West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 30 Osakis (MN) 13
Game 29: Royalton (MN) has a bye
Game 30: Aitkin (MN) 27 Eveleth-Gilbert (Eveleth, MN) 22
Game 31: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 20 Crosby-Ironton (Crosby, MN) 7
Game 32: Barnum (MN) 34 Mesabi East (Aurora, MN) 28




Game 33: Caledonia (MN) 33 Chatfield (MN) 14
Game 34: Triton (Dodge Center, MN) 54 Lewiston-Altura (Lewiston, MN) 7
Game 35: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 16 St. Agnes (St. Paul, MN) 6
Game 36: Maple Lake (MN) 48 Howard Lake-Waverly-Winsted (Howard Lake, MN) 0
Game 37: Paynesville (MN) 32 Eden Valley-Watkins (Eden Valley, MN) 22
Game 38: Holdingford (MN) 21 Minnewaska Area (Glenwood, MN) 18
Game 39: Hawley (MN) 48 Warroad (MN) 0
Game 40: Barnesville (MN) 48 Crookston (MN) 24
Game 41: Maple River (Mapleton, MN) 34 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva (New Richland, MN) 14
Game 42: Blue Earth (MN) 21 Waterville-Elysian-Morristown (Waterville, MN) 14
Game 43: Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 44 Martin County West (Sherburn, MN) 14
Game 44: Pipestone (MN) 47 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 14
Game 45: Pillager (MN) 36 Morris Area/Chokio-Alberta (Morris, MN) 0
Game 46: West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 28 Wadena-Deer Creek (Wadena, MN) 27
Game 47: Royalton (MN) 24 Aitkin (MN) 6
Game 48: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 48 Barnum (MN) 6




Game 49: Caledonia (MN) 35 Triton (Dodge Center, MN) 7
Game 50: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 44 Maple Lake (MN) 30
Game 51: Paynesville (MN) 36 Holdingford (MN) 7
Game 52: Barnesville (MN) 29 Hawley (MN) 22
Game 53: Blue Earth (MN) 11 Maple River (Mapleton, MN) 10
Game 54: Pipestone (MN) 20 Redwood Valley (Redwood Falls, MN) 17
Game 55: West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 42 Pillager (MN) 38
Game 56: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 29 Royalton (MN) 15




Quarterfinals
Game 57: Caledonia (MN) 38 Minneapolis North (Minneapolis, MN) 0
Game 58: Paynesville (MN) 58 Barnesville (MN) 33
Game 59: Pipestone (MN) 19 Blue Earth (MN) 12
Game 60: Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 41 West Central Area/Ashby (Barrett, MN) 14




Semifinals
Game 61: Caledonia (MN) 49 Paynesville (MN) 16
Game 62: Pipestone (MN) 28 Moose Lake/Willow River (Moose Lake, MN) 6




Finals
Game 63: Pipestone (MN) vs Caledonia (MN) at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN) (Friday, November 24th, 1:00pm)   [projection: Caledonia (MN) 40-3]