CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota A



Game 1
Goodhue (MN) 60
Hayfield (MN) 7
     
 Game 33
Goodhue (MN) 20
Fillmore Central (Harmony, MN) 0
    
Game 2
Fillmore Central (Harmony, MN) 61
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 12
     
  Game 49
Goodhue (MN) 19
Blooming Prairie (MN) 14
   
Game 3
Blooming Prairie (MN) 54
Southland (Adams, MN) 22
     
 Game 34
Blooming Prairie (MN) 21
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 20
    
Game 4
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 42
Kingsland (Spring Valley, MN) 22
     
   Quarterfinals
Game 57
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 31
Goodhue (MN) 21
  
Game 5
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 40
Kimball (MN) 14
     
 Game 35
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 20
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 14
    
Game 6
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 22
Parkers Prairie (MN) 16
     
  Game 50
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 28
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 0
   
Game 7
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 26
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 7
     
 Game 36
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 42
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 7
    
Game 8
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 42
Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 16
     
    Semifinals
Game 61
Minneota (MN) 54
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 21
 
Game 9
B O L D (Olivia, MN) 81
Lakeview (Cottonwood, MN) 0
     
 Game 37
B O L D (Olivia, MN) 57
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 0
    
Game 10
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 46
Canby (MN) 19
     
  Game 51
Minneota (MN) 35
B O L D (Olivia, MN) 22
   
Game 11
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 49
Ortonville (MN) 24
     
 Game 38
Minneota (MN) 28
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 0
    
Game 12
Minneota (MN) 80
Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 6
     
   Game 58
Minneota (MN) 34
Mahnomen (MN) 22
  
Game 13
Mahnomen (MN) 42
Red Lake (MN) 14
     
 Game 39
Mahnomen (MN) 30
Fosston (MN) 0
    
Game 14
Fosston (MN) 34
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 6
     
  Game 52
Mahnomen (MN) 30
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 12
   
Game 15
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 36
Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 8
     
 Game 40
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 24
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 20
    
Game 16
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 36
Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 8
     
     Finals
Game 63
Wabasso (MN)
vs Minneota (MN)
at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN)
Saturday, November 25th, 10:00am
[projection: Minneota (MN) 35-31]
Game 17
Bethlehem Academy (Faribault, MN) (bye)
     
 Game 41
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 27
United South Central (Wells, MN) 0
    
Game 18
United South Central (Wells, MN) 41
Randolph (MN) 6
     
  Game 53
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 14
St. Clair (MN) 12
   
Game 19
Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 41
Loyola (Mankato, MN) 14
     
 Game 42
St. Clair (MN) 32
Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 0
    
Game 20
St. Clair (MN) 51
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 8
     
   Game 59
Wabasso (MN) 53
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 14
  
Game 21
Wabasso (MN) 51
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 12
     
 Game 43
Wabasso (MN) 63
Sleepy Eye (MN) 12
    
Game 22
Sleepy Eye (MN) 26
Springfield (MN) 18
     
  Game 54
Wabasso (MN) 48
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 6
   
Game 23
Adrian (MN) 14
Murray County Central (Slayton, MN) 6
     
 Game 44
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 40
Adrian (MN) 7
    
Game 24
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 42
Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 6
     
    Game 62
Wabasso (MN) 21
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 13
 
Game 25
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) (bye)
     
 Game 45
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 35
Pelican Rapids (MN) 0
    
Game 26
Pelican Rapids (MN) 34
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 8
     
  Game 55
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 31
Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 13
   
Game 27
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 49
Pine River-Backus (Pine River, MN) 18
     
 Game 46
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 42
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 21
    
Game 28
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 31
New York Mills (MN) 0
     
   Game 60
Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 29
Braham (MN) 20
  
Game 29
Braham (MN) (bye)
     
 Game 47
Braham (MN) 50
East Central (Sandstone, MN) 19
    
Game 30
East Central (Sandstone, MN) 54
Blackduck (MN) 8
     
  Game 56
Braham (MN) 32
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 6
   
Game 31
Deer River (MN) (bye)
     
 Game 48
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 16
Deer River (MN) 0
    
Game 32
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) (bye)
     








Game 1: Goodhue (MN) 60 Hayfield (MN) 7
Game 2: Fillmore Central (Harmony, MN) 61 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 12
Game 3: Blooming Prairie (MN) 54 Southland (Adams, MN) 22
Game 4: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 42 Kingsland (Spring Valley, MN) 22
Game 5: Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 40 Kimball (MN) 14
Game 6: Upsala/Swanville (Upsala, MN) 22 Parkers Prairie (MN) 16
Game 7: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 26 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 7
Game 8: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 42 Browerville/Eagle Valley (Browerville, MN) 16
Game 9: B O L D (Olivia, MN) 81 Lakeview (Cottonwood, MN) 0
Game 10: Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 46 Canby (MN) 19
Game 11: Dawson-Boyd (Dawson, MN) 49 Ortonville (MN) 24
Game 12: Minneota (MN) 80 Yellow Medicine East (Granite Falls, MN) 6
Game 13: Mahnomen (MN) 42 Red Lake (MN) 14
Game 14: Fosston (MN) 34 Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 6
Game 15: Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 36 Cass Lake-Bena (Cass Lake, MN) 8
Game 16: Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 36 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 8
Game 17: Bethlehem Academy (Faribault, MN) has a bye
Game 18: United South Central (Wells, MN) 41 Randolph (MN) 6
Game 19: Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 41 Loyola (Mankato, MN) 14
Game 20: St. Clair (MN) 51 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 8
Game 21: Wabasso (MN) 51 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 12
Game 22: Sleepy Eye (MN) 26 Springfield (MN) 18
Game 23: Adrian (MN) 14 Murray County Central (Slayton, MN) 6
Game 24: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 42 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 6
Game 25: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) has a bye
Game 26: Pelican Rapids (MN) 34 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 8
Game 27: Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 49 Pine River-Backus (Pine River, MN) 18
Game 28: Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 31 New York Mills (MN) 0
Game 29: Braham (MN) has a bye
Game 30: East Central (Sandstone, MN) 54 Blackduck (MN) 8
Game 31: Deer River (MN) has a bye
Game 32: Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) has a bye




Game 33: Goodhue (MN) 20 Fillmore Central (Harmony, MN) 0
Game 34: Blooming Prairie (MN) 21 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 20
Game 35: Upsala/Swanville (Upsala, MN) 20 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 14
Game 36: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 42 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 7
Game 37: B O L D (Olivia, MN) 57 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 0
Game 38: Minneota (MN) 28 Dawson-Boyd (Dawson, MN) 0
Game 39: Mahnomen (MN) 30 Fosston (MN) 0
Game 40: Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 24 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 20
Game 41: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 27 United South Central (Wells, MN) 0
Game 42: St. Clair (MN) 32 Alden-Conger/Glenville-Emmons (Alden, MN) 0
Game 43: Wabasso (MN) 63 Sleepy Eye (MN) 12
Game 44: New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 40 Adrian (MN) 7
Game 45: Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 35 Pelican Rapids (MN) 0
Game 46: Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 42 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 21
Game 47: Braham (MN) 50 East Central (Sandstone, MN) 19
Game 48: Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 16 Deer River (MN) 0




Game 49: Goodhue (MN) 19 Blooming Prairie (MN) 14
Game 50: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 28 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 0
Game 51: Minneota (MN) 35 B O L D (Olivia, MN) 22
Game 52: Mahnomen (MN) 30 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 12
Game 53: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 14 St. Clair (MN) 12
Game 54: Wabasso (MN) 48 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 6
Game 55: Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 31 Otter Tail Central co-op [Battle Lake/Henning] (Battle Lake, MN) 13
Game 56: Braham (MN) 32 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 6




Quarterfinals
Game 57: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 31 Goodhue (MN) 21
Game 58: Minneota (MN) 34 Mahnomen (MN) 22
Game 59: Wabasso (MN) 53 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 14
Game 60: Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 29 Braham (MN) 20




Semifinals
Game 61: Minneota (MN) 54 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 21
Game 62: Wabasso (MN) 21 Ada-Borup/Norman County West (Ada, MN) 13




Finals
Game 63: Wabasso (MN) vs Minneota (MN) at U.S. Bank Stadium (Minneapolis, MN) (Saturday, November 25th, 10:00am)   [projection: Minneota (MN) 35-31]