CALPREPS.COM
Your source for high school football scores, standings & rankings




Minnesota A



Game 1
Adrian (MN) 44
Springfield (MN) 8
     
 Game 33
Adrian (MN) 20
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 0
    
Game 2
St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 33
Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 12
     
  Game 49
Murray County Central (Slayton, MN) 27
Adrian (MN) 26
   
Game 3
Murray County Central (Slayton, MN) 29
Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 8
     
 Game 34
Murray County Central (Slayton, MN) 34
Red Rock Central (Lamberton, MN) 12
    
Game 4
Red Rock Central (Lamberton, MN) 40
Sleepy Eye (MN) 6
     
   Quarterfinals
Game 57
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 44
Murray County Central (Slayton, MN) 21
  
Game 5
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 52
Kingsland (Spring Valley, MN) 0
     
 Game 35
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 41
Blooming Prairie (MN) 12
    
Game 6
Blooming Prairie (MN) 43
Southland (Adams, MN) 6
     
  Game 50
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 22
Fillmore Central (Harmony, MN) 21
   
Game 7
Goodhue (MN) 20
Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 0
     
 Game 36
Fillmore Central (Harmony, MN) 28
Goodhue (MN) 14
    
Game 8
Fillmore Central (Harmony, MN) 55
Hayfield (MN) 7
     
    Semifinals
Game 61
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 49
Browerville (MN) 0
 
Game 9
Mahnomen (MN) 2
Red Lake (MN) 0
     
 Game 37
Mahnomen (MN) 43
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 14
    
Game 10
Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 19
Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 0
     
  Game 51
Mahnomen (MN) 48
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 6
   
Game 11
Fosston (MN) 15
Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 14
     
 Game 38
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 34
Fosston (MN) 0
    
Game 12
Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 54
Lake of the Woods/Indus (Baudette, MN) 16
     
   Game 58
Browerville (MN) 40
Mahnomen (MN) 28
  
Game 13
Pine River-Backus (Pine River, MN) (bye)
     
 Game 39
Browerville (MN) 41
Pine River-Backus (Pine River, MN) 14
    
Game 14
Browerville (MN) 33
Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 14
     
  Game 52
Browerville (MN) 21
Parkers Prairie (MN) 14
   
Game 15
Parkers Prairie (MN) 26
New York Mills (MN) 6
     
 Game 40
Parkers Prairie (MN) 34
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 14
    
Game 16
Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) (bye)
     
     Finals
Game 63
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 30
Rushford-Peterson (Rushford, MN) 14
Game 17
Minneapolis North (Minneapolis, MN) (bye)
     
 Game 41
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 40
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 14
    
Game 18
Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 8
Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 6
     
  Game 53
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 46
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 12
   
Game 19
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 22
Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 20
     
 Game 42
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 14
Upsala/Swanville (Upsala, MN) 0
    
Game 20
Mayer Lutheran (Mayer, MN) 38
Kimball (MN) 12
     
   Game 59
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 24
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 21
  
Game 21
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 54
Loyola (Mankato, MN) 13
     
 Game 43
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 20
St. Clair (MN) 0
    
Game 22
St. Clair (MN) 14
Alden-Conger (Alden, MN) 0
     
  Game 54
Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 48
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 8
   
Game 23
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 8
New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 0
     
 Game 44
Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 13
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 12
    
Game 24
Bethlehem Academy (Faribault, MN) 22
United South Central (Wells, MN) 6
     
    Game 62
Minneapolis North (Minneapolis, MN) 16
Wabasso (MN) 8
 
Game 25
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) (bye)
     
 Game 45
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 52
Chisholm (MN) 6
    
Game 26
Chisholm (MN) 37
East Central (Sandstone, MN) 0
     
  Game 55
Braham (MN) 29
Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 20
   
Game 27
Deer River (MN) 24
Barnum (MN) 0
     
 Game 46
Braham (MN) 26
Deer River (MN) 20
    
Game 28
Braham (MN) (bye)
     
   Game 60
Wabasso (MN) 22
Braham (MN) 0
  
Game 29
B O L D (Olivia, MN) 47
Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 0
     
 Game 47
B O L D (Olivia, MN) 46
Canby (MN) 0
    
Game 30
Canby (MN) 21
Dawson-Boyd (Dawson, MN) 7
     
  Game 56
Wabasso (MN) 49
B O L D (Olivia, MN) 6
   
Game 31
Wabasso (MN) 36
Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 0
     
 Game 48
Wabasso (MN) 30
Minneota (MN) 20
    
Game 32
Minneota (MN) 48
Ortonville (MN) 6
     








Game 1: Adrian (MN) 44 Springfield (MN) 8
Game 2: St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 33 Russell-Tyler-Ruthton (Tyler, MN) 12
Game 3: Murray County Central (Slayton, MN) 29 Tracy-Milroy-Balaton (Tracy, MN) 8
Game 4: Red Rock Central (Lamberton, MN) 40 Sleepy Eye (MN) 6
Game 5: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 52 Kingsland (Spring Valley, MN) 0
Game 6: Blooming Prairie (MN) 43 Southland (Adams, MN) 6
Game 7: Goodhue (MN) 20 Wabasha-Kellogg (Wabasha, MN) 0
Game 8: Fillmore Central (Harmony, MN) 55 Hayfield (MN) 7
Game 9: Mahnomen (MN) 2 Red Lake (MN) 0
Game 10: Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 19 Badger/Greenbush-Middle River (Badger, MN) 0
Game 11: Fosston (MN) 15 Red Lake County Central/Red Lake Falls (Oklee, MN) 14
Game 12: Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 54 Lake of the Woods/Indus (Baudette, MN) 16
Game 13: Pine River-Backus (Pine River, MN) has a bye
Game 14: Browerville (MN) 33 Lake Park-Audubon (Lake Park, MN) 14
Game 15: Parkers Prairie (MN) 26 New York Mills (MN) 6
Game 16: Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) has a bye
Game 17: Minneapolis North (Minneapolis, MN) has a bye
Game 18: Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 8 Lester Prairie/Holy Trinity (Lester Prairie, MN) 6
Game 19: Upsala/Swanville (Upsala, MN) 22 Belgrade-Brooten-Elrosa (Belgrade, MN) 20
Game 20: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 38 Kimball (MN) 12
Game 21: Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 54 Loyola (Mankato, MN) 13
Game 22: St. Clair (MN) 14 Alden-Conger (Alden, MN) 0
Game 23: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 8 New Ulm Cathedral (New Ulm, MN) 0
Game 24: Bethlehem Academy (Faribault, MN) 22 United South Central (Wells, MN) 6
Game 25: Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) has a bye
Game 26: Chisholm (MN) 37 East Central (Sandstone, MN) 0
Game 27: Deer River (MN) 24 Barnum (MN) 0
Game 28: Braham (MN) has a bye
Game 29: B O L D (Olivia, MN) 47 Cedar Mountain/Comfrey (Morgan, MN) 0
Game 30: Canby (MN) 21 Dawson-Boyd (Dawson, MN) 7
Game 31: Wabasso (MN) 36 Lac qui Parle Valley (Madison, MN) 0
Game 32: Minneota (MN) 48 Ortonville (MN) 6




Game 33: Adrian (MN) 20 St. Mary's (Sleepy Eye, MN) 0
Game 34: Murray County Central (Slayton, MN) 34 Red Rock Central (Lamberton, MN) 12
Game 35: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 41 Blooming Prairie (MN) 12
Game 36: Fillmore Central (Harmony, MN) 28 Goodhue (MN) 14
Game 37: Mahnomen (MN) 43 Fertile-Beltrami (Fertile, MN) 14
Game 38: Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 34 Fosston (MN) 0
Game 39: Browerville (MN) 41 Pine River-Backus (Pine River, MN) 14
Game 40: Parkers Prairie (MN) 34 Walker-Hackensack-Akeley (Walker, MN) 14
Game 41: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 40 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Kerkhoven, MN) 14
Game 42: Mayer Lutheran (Mayer, MN) 14 Upsala/Swanville (Upsala, MN) 0
Game 43: Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 20 St. Clair (MN) 0
Game 44: Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 13 Bethlehem Academy (Faribault, MN) 12
Game 45: Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 52 Chisholm (MN) 6
Game 46: Braham (MN) 26 Deer River (MN) 20
Game 47: B O L D (Olivia, MN) 46 Canby (MN) 0
Game 48: Wabasso (MN) 30 Minneota (MN) 20




Game 49: Murray County Central (Slayton, MN) 27 Adrian (MN) 26
Game 50: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 22 Fillmore Central (Harmony, MN) 21
Game 51: Mahnomen (MN) 48 Polk County West [Climax/Fisher] (Climax, MN) 6
Game 52: Browerville (MN) 21 Parkers Prairie (MN) 14
Game 53: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 46 Mayer Lutheran (Mayer, MN) 12
Game 54: Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 48 Minnesota Valley Lutheran (New Ulm, MN) 8
Game 55: Braham (MN) 29 Hinckley-Finlayson (Hinckley, MN) 20
Game 56: Wabasso (MN) 49 B O L D (Olivia, MN) 6




Quarterfinals
Game 57: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 44 Murray County Central (Slayton, MN) 21
Game 58: Browerville (MN) 40 Mahnomen (MN) 28
Game 59: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 24 Janesville-Waldorf-Pemberton (Janesville, MN) 21
Game 60: Wabasso (MN) 22 Braham (MN) 0




Semifinals
Game 61: Rushford-Peterson (Rushford, MN) 49 Browerville (MN) 0
Game 62: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 16 Wabasso (MN) 8




Finals
Game 63: Minneapolis North (Minneapolis, MN) 30 Rushford-Peterson (Rushford, MN) 14